Аржентинците са купували биткойни на фона на рекордните ценови стойности, които най-популярната криптовалута достигна по-рано през месеца, в търсене на отговор на безкрайната инфлация в страната, пише Business Insider.
През първата седмица на март броят на седмичните биткойн покупки е скочил до 34 700 – най-високият в страната от 20 месеца, информира Bloomberg. Това е над два пъти повече, спрямо нивата наблюдавани в началото на февруари.
Ръстът идва на фона на рязкото поскъпване на биткойна в последните месеци, което достигна 73% от началото на годината, а цената му скочи до рекордните над 73 000 долара.
ОЩЕ: Аржентина с 254-процентов скок на основни стоки и услуги
Това внезапно поскъпване, подпомогнато от старта ба първите биткойн ETF-и в САЩ и вълнението около очакваното през през април „разполовяване“, засили популярността на криптовалутата в Аржентина, където инфлацията остава на ниво от 276%.
В същото време, управляващите се стремят да спрат шестата рецесия за последното десетилетие.
Снимка: iStock
Обикновено долар е предпочитана валута в периоди на нестабилност в страната, най-вече след като икономическите ѝ проблеми драстично понижиха стойността на местната валута.
Още преди доларът да премине нивото от 1 000 песо на черния пазар в Аржентина през миналия октомври, щатските пари се използваха широко в страната с най-различни приложения – от наеми на имоти в Airbnb до изплащане на фирмени заплати.
Песото обаче поскъпна с около 10% в последните два месеца, намалявайки привлекателността на долара. Според Bloomberg това се дължи на факта, че президентът Хавиер Милей не позволява увеличение на песото в обращение, като част от усилията си да изчистване на счетоводния баланс на централната банка на страната.
ОЩЕ: Биткойнът продължава да чупи рекорди
Подобно на долара, търсенето на дигитални токени, обвързани с реални валути, също намалява, падайки с 60%-70% по време на поскъпването на биткойна.
Миналата година в предизборната си кампания Милей обеща на избирателите да доларизира аржентинската икономика. Откакто встъпи в длъжност през декември той само девалвира официалния обменен курс песо-долар, като даде индикации, че ще мине много време, преди доларизацията да стане достъпна.